Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Kaloula pulchra - Termitówka indyjska
Kaloula pulchra
Termitówka indyjska
Dendrobates auratus - Drzewołaz złocisty
Dendrobates auratus
Drzewołaz złocisty
Phyllobates terribilis - Liściołaz żółty
Phyllobates terribilis
Liściołaz żółty
Rana ridibunda - Żaba śmieszka
Rana ridibunda
Żaba śmieszka
Bombina pachypus - kumak włoski
Bombina pachypus
kumak włoski

Trachycephalus resinifictrix - Rzekotka żabia

Odkrywca: Goeldi Rok: 1907 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Trachycephalus resinifictrix

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Phrynohyas resinifectrix, Hyla resinifectrix
Nazwa polska: Rzekotka żabia, Rzekotka arlekin
Nazwa niemiecka: Baumhöhlen-Krötenlaubfrosch
Nazwa angielska: Amazon Milk Frog, Amazon Milky Frog, Milky Frog
Nazwa czeska: Rosnička včelí, Rosnička harlekýn

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Wielkość samicy:

7-10 cm

Wielkość samca:

6-7 cm

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Ameryka Południowa: Surinam, Gujana francuska, Brazylia, Ekwador, Bolivia

Biotop:

Korony drzew tropikalnych lasów deszczowych. Strefa podrównikowa.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Wszelkie owady odpowiedniej wielkości. Wyrośniętym okazom można okazjonalnie podawać noworodki małych kręgowców.

Typ pomieszczenia:

tropikalne

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

24-28 °C

Wilgotność powietrza %:

80-90% z okresowym spadkiem 60-70%

Rozmnażanie:

.....
Odnośnik do opisu: Trachycephalus resinifictrix - Rzekotka żabia

Rzekotka żabia osiąga przeważnie 7cm rzadko zdarzają się osobniki o większych rozmiarach. Zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Rzekotki te bytują zazwyczaj w wyższych partiach lasów deszczowych. W dzień kryją się głównie pod liśćmi roślin lub w innych zakamarkach, ich aktywność wzrasta wraz z zbliżającą się nocą. Po zapadnięciu zmroku Phrynohyas resinifictrix wyruszają na polowanie. W naturalnym środowisku pora godowa przypada na okres nasilających się opadów. Samce wabią partnerki swoimi rezonatami. Kopulacja najczęściej ma miejsce w płytkich zbiornikach wodnych. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi kijanek, przy temperaturze wyższej niż 25 stopni wylęg rozpoczyna się już nawet po 24 godzinach Charakterystyczny dla tego gatunku jest śluz o toksycznych właściwościach który pokrywa całe ciało rzekotek (śluz ten jest również szkodliwy dla człowieka, dlatego po każdym kontakcie z tym płazem lub elementem wyposażenia terrarium należy dokładnie umyć ręce!). Ze względu na swój ciekawy wygląd, niezbyt wysokie wymagania i stosunkowo niską cenę rzekotka ta jest jednym z najczęstszych płazów spotykanych w domowej hodowli.

Terrarium
Terrarium - dla grupy składającej się z 4-5 osobników wystarczy 40x40x80. Ważną rolę w odgrywa wentylacja której brak może powodować rozwój pleśni. Terrarium wyposażamy w różnego rodzaju korzenie i gałęzie które umożliwiają żabom wspinaczkę. Ważnym elementem są rośliny którymi powinniśmy gęsto obsadzić zbiornik. Przy ich wyborze trzeba zwracać uwagę na to czy są to rośliny o mocnych liściach i czy są przystosowane do dużej wilgotności. Do obsadzenia terrarium dla rzekotek żabich świetnie nadają się filodendrony (które z czasem będą oplatać elementy wyposażenie terrarium) oraz fikusy .Jako podłoże może posłużyć nam mech, torf lub substrat kokosowy. Na dnie terrarium umieszczamy zbiornik z wodą, który powinien być dostosowany do wielkości płazów. Woda w basenie powinna być zawsze czysta, więc należy ją często wymieniać.

Phrynohyas resinifictrix wymagają 12 godzinnego cyklu oświetlenia, do tego doskonale nadaje się świetlówka o niewielkiej mocy. Jeżeli chodzi o świetlówki emitujące promienie UV to opinie na ten temat wśród hodowców są podzielone. Jednakże nie zaobserwowano uszczerbków na zdrowiu rzekotek żabich które nie miały dostępu do UV. Temperatura powinna wynosić około 24-28 stopni. Do ogrzania terrarium możemy użyć kabla grzejnego który mocujemy na spodzie i odpowiednio zabezpieczamy. Nie należy używać promienników ciepła które wysuszają powietrze. Wilgotność powinna wynosić od 70-80%, więc spryskujemy obficie od 3-4 razy w ciągu dnia terrarium. Kierując się zagospodarowaniem wnętrza terrarium należy pamiętać o tym, że rzekotki żabie brudzą szyby i elementy terrarium swoim śluzem, dlatego trzeba tak umieścić wyposażenie aby mieć łatwy dostęp i możliwość usuwania odchodów i resztek śluzu.


Żywienie
W hodowli terraryjnej podajemy rzekotkom: świerszcze, muchy, koniki polne i różnego rodzaju plankton łąkowy. Młodym żabkom pokarm podajemy codziennie, dorosłym raz na 2 dni. Należy unikać przekarmienia bo to ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i kondycję żab. Raz na tydzień podajemy rzekotkom witaminy i wapń w postaci "pudru" na pokarmie. Możemy zastosować starte wapno dla gryzoni lub sępię dla ptaków, do tego celu może się też nadać zwykłe wapno z apteki - przy takim wyborze należy zwracać uwagę czy preparat nie jest musujący.

Rozpoznawanie płci i rozmnażanie
Samice są znacznie większe i masywniejsze od samców, również tępo ich wzrostu jest znacznie szybsze. Główną cechą samców są rezonaty głosowe oraz obecność "modzeli godowych" na przednich łapkach.

Jeżeli chcemy się doczekać potomstwa rzekotek konieczne jest zasymulowanie pory suchej i deszczowej. Przez pewien okres nie spryskujemy terrarium, ograniczając się do zapewnienia wilgotnego powietrza poprzez wlewania wody w podłoże a także uzupełniania jej w baseniku (4-6 tygodni takiej "suszy" powinno wystarczyć). Później znacznie podnosimy wilgotność obficie spryskując terrarium. Kopulacja odbywa się w baseniku, tam też zostanie złożony skrzek, przy temperaturze wyższej niż 25 stopni kijanki powinny się wykluć po około 24 godzinach. Kijankom podajemy larwy ochotki i rurecznika Po dwóch miesiącach kijanki przeobrażają się w żabki. Młode rzekotki przenosimy do niewielkiego terrarium w którym jako podłoże najlepiej użyć wilgotnego ręcznika papierowego. Poza tym musi się tam znajdować płytki i niewielki basenik z wodą. Można ewentualnie umieścić jeszcze jakiś korzeń lub roślinę.

Blue
Data modyfikacji: 2020-12-18 19:39